INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Dymitr Tymofiejewicz Hunia  

 
 
XVI/XVII - poł. XVII w.
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Hunia Dymitr Tymofiejewicz (1. poł. XVII w.), jeden z przywódców powstania kozackiego w r. 1638. Daty urodzenia, jak i życiorysu do r. 1637, nie znamy. W t. r. spotykamy H-ę w szeregach powstańców kozackich Pawluka. Wziął udział w bitwie pod Kumejkami 16 XII 1637. Gdy pod koniec dnia przywódcy powstania Pawluk i Skidan opuścili obóz kozacki, H. stanął na czele obrony. Bitwa zakończyła się klęską, ale H. z częścią Kozaków i z działami uszedł ku Borowicy, gdzie połączył się z Pawlukiem. W początkach 1638 r. został obrany na Zaporożu atamanem koszowym, przy czym używał tytułu «hetman wojsk JKM-ci zaporoskich». Obok niego na przywódców zostali wysunięci J. Ostrzanin (Ostranica) oraz Skidan. Wobec przygotowującego się nowego powstania H. i współtowarzysze zabiegali o pomoc nie tylko ludności ukraińskiej, ale i Kozaków Dońskich oraz Tatarów. Dn. 26 II 1638 r. wysłał H. pismo do kałgi sułtana z prośbą o pomoc. W drugiej połowie marca t. r. Kozacy pod wodzą Ostrzanina, H-i i Skidana ruszyli z Zaporoża na Ukrainę, rozpoczynając nowe powstanie. H. objął dowództwo nad flotyllą, która popłynęła w górę Dniepru i opanowała przeprawy w Krzemieńczuku, Maksymówce, Bużynie i Czehryniu-Dubrawie. Połączywszy się z Ostrzaninem, wziął H. udział w bitwie z wojskami J. Wiśniowieckiego pod Żołninem. Gdy w pierwszym dniu bitwy (13 VI) pobity Ostrzanin uciekł z pola bitwy, by schronić się na terytorium moskiewskim, H., jako reprezentant nieprzejednanego wobec Polski stanowiska, został obrany przywódcą powstania. Zdołał on zbudować tabor i nazajutrz (14 VI) dał odpór Wiśniowieckiemu. Otrzymawszy wiadomość, że na pomoc oblężonym bieży Skidan, rozpoczął H. pertraktacje z Polakami, chcąc zyskać na czasie. Tymczasem Polacy zadali Skidanowi ciężkie straty, tak że dotarł on do taboru H-i jedynie z niedobitkami. Sytuacja oblężonych znacznie się pogorszyła (Skidan ranny dostał się do niewoli), gdy zaś ponadto otrzymano wieści o zbliżaniu się wojsk polskich hetmana M. Potockiego, H. w nocy z 21 na 22 VI, wśród zaciętych walk, zbudował most na Sule i przeprawił się na drugi brzeg, po czym poprowadził Kozaków w dół rzeki ku ujściu jej do Dniepru. Tu, w delcie Suły na uroczysku Starec, założył H. nowy obóz, który po 6 tygodniach został przez hetmana M. Potockiego i Wiśniowieckiego zdobyty. Dn. 7 VIII Kozacy przyjęli warunki kapitulacji, a 9 VIII rozeszli się do domów. W nocy z 6 na 7 VIII H., reprezentujący do końca nieugięte stanowisko, uszedł z obozu wraz z atamanem Fiłoneńką do Rosji. Dalsze jego losy nie są zupełnie pewne. Prawdopodobnie przystał do Kozaków Dońskich, gdyż w r. 1640 spotykamy się wśród nich z atamanem Huńką Czerkaszeninem. Miał też brać H. udział w obronie przed Turkami zdobytego przez Kozaków Dońskich Azowa. O dalszych losach H-i nie posiadamy wiadomości. Bałamutne wieści niektórych kronikarzy podawały, jakoby H. został stracony w Warszawie po upadku powstania 1638 r.

 

Bolš. Sov. Enc.; Enc. Org.; W. Enc. Ilustr.; Enc. Wojsk., III; – Golobuckij V. A., Zaporožskoje Kazačestvo, Kiev 1957; Hruševskyj, Istorija, VIII cz. 1; Kostomarov N. I., Bogdan Chmelnickij. Sobranie sočinenij, kniga 4, tt. IX–XI, S. – Peterburg 1904; Očerki istorii SSSR. Period feudalizma XVII v., Moskva 1955; Rawita-Gawroński F., Kozaczyzna ukrainna w Rzpltej Pol., W. 1922 s. 77–8; tenże, Bohdan Chmielnicki do elekcyi Jana Kazimierza, Lw. 1906 I; Solov’ev S., Istorija Rossii s drevnejšich vremen, X [b. m. i d.] s. 100; Šutoj V., Narodnyje vosstanije na Ukrainie protiv panskoj Polši v 1637–8 gg., „Istoryčnyj Zurnal” 1939 nr 5; Tomkiewicz W., Jeremi Wiśniowiecki, W. 1933; tenże, Ograniczenie swobód kozackich w r. 1638, „Kwart. Hist.” R. 44: 1930 s. 152, 154–8, 160, 162; – Okolski S., Diariusz transakcji wojennej między wojskiem koronnem i zaporoskiem w r. 1637, Wyd. Turowski, Kr. 1858 (1. wyd., Zamość 1638); toż w Memuarach otnosjaščijesja k istorii južnoj Rusi, II, Kiev 1896 s. 168–228; tenże, Kontinuacya diaryusza woiennego panów hetmanów koronnych nad zawziętemi w uporze kozakami w r. 1638 odprawiona, Kr. 1639; Starożytności historyczne polskie…, Zebr. A. Grabowski, Kr. 1841 II 249, 250; Szymonowski S., Mars sauromacki, W. 1642 s. 78; Vossoedinenje Ukrainy s Rossijej, Sbornik dokumentov, Moskva 1954 I; – B. Czart.: rkp. 135 (355).

Zbigniew Wójcik

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.